Cilt Lekeleri

Cilde koyu ya da açık rengini veren ‘melanin’ adı verilen pigmentlerin eşit ve homojen dağılmaması sonucu ile ortaya çıkar cilt lekeri ve toplumda oldukça sık rastlanmaktadır.

CİLT LEKELERİ NEDİR

Cilt Lekeleri cilde koyu ya da açık rengini veren ‘melanin’ adı verilen pigmentlerin eşit ve homojen dağılmaması sonucu ile ortaya çıkar cilt lekeri ve toplumda oldukça sık rastlanmaktadır. Çoğunlukla yanaklar eller alın ve göz çevresinde rastlanan bu sorunun belli başlı nedenleri arasında güneşe maruz kalmak, ilerleyen yaş, yanlış ürün kullanımı, genetik faktörler gebelik ve doğum kontrol ilacı kullanımını sayabiliriz.

Soruna çözüm önerme iddiasında bulunan yüzlerce maske tarifi de lekelerin belirginleşmesine ya da çoğalmasına yol açabilir.

Cilt Lekeleri denince;

  • Güneş lekeleri
  • Çiller
  • Sivilce ve akne lekeleri
  • Yaşlılık belirtisi olan kahverengi lekeler
  • Hamilelik zamanında karşılaşılan çeşitli lekeler
  • Doğuştan gelen lekeler

ilk akla gelen ve çoğunlukla kişilerin kurtulmak istedikleri akıla geliyor.

CİLT LEKELERİ TEDAVİSİ

Tedavisinde birden fazla yöntem uygulanmaktadır bunların başlarından lazer uygulaması, kimyasal peeling ve ışık peeligi gelmektedir. Hastanın cilt yapısı incelenerek kişiye özel bir sürece başlanmalıdır.

Uygulamaların ismi aynı olsada her cilt lekesi aynı olmayacağından uygulamalar özenle ve seçici bir şekilde yapılmalıdır. Güneşe maruz kalmamak ,ürün kullanımında bilinçli olmak, Sigara kullanımını azaltmak mümkünse yok etmek, sorunu daha hızlı çözmekte yardımcı olan dış etkenlerdir .

Sorunun tekrarlanmaması için cildin içten dışa doğru tedavi edilmesi gerekmektedir .Kimyasal peeling , Işık peeling, mezolift ,mezoterapi, doğru cilt bakımı uygulamaları ve lazer cilt yenileme yöntemleri,  yok etmek için kullanılan yöntemlerdir.

Mezolift: Bu uygulama ile tedavi edilen cilt lekelerinin tekrarlamasının önüne geçiliyor. Cilt leke tedavilerindeki karşılaşılan bir sorun cilt lekelerinin zaman geçtikçe tekrar kendini belli etmeye başlaması. Bu uygulama ile doku içeriden dışarıya doğru tedavi edilerek tekrarlama riskini engellemiş oluyor.

GÜNEŞ IŞINLARI ve CİLT LEKELERİ

Cilt lekelerinin oluşmasında başrolü üstlenen en büyük etken şüpesiz ki güneştir. Güneşin zararlı ışıklarını maruz kalmak kış ayları dahil ciltte güneş lekeleri olarak adlandırılan kahve rengi lekeleri ortaya çıkartabilmektedir. Özellikle güneşe fazlasıyla maruz kalmış ciltlerde koyu kahverengi renkte oluşan güneş lekeleri, ultraviyole ışınlara çok fazla maruz kalma sonucunda ortaya çıkarlar. Bu yüzden yaz veya kış ayırmaksızın dışarıda uzmanlar tarafından sizin cildiniz için özel önerilen güneş kremini kullanmalı ve güneş gözlük kullanımına dikkat edilmesi güneş lekelerini hafifletici çözümlerdir.

Epidermis Estetik ®

Epidermis Polikiliniği LTD ŞTİ Hakkında ; Sağlıklı yaş almak adına kadın erkek ayrımı olmadan sağlık, estetik güzellik, bakım konusunun öncülüğünü üstlenmek üzere 1994 tarihinde kurulmuştur ve bu sektörde kurulan ilk özel firmadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu