Selülit Nedir

Selülit özellikle kadınlarda görülen ve adiposit adı verilen derialtı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla oluşan bir yapıdır. Günümüzde selülit her 10 kadından 7 sinde bulunmaktadır. Genellikle kalcalarda ve üst bacaklarda görülen selülit topak topak yağ anlamına gelmektedir.

Selülit Nedir Tanımı Nedir?

Selülit Nedir kısaca Selülit özellikle kadınlarda görülen ve adiposit adı verilen derialtı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla oluşan bir yapıdır. Günümüzde selülit her 10 kadından 7 sinde bulunmaktadır. Genellikle kalcalarda ve üst bacaklarda görülen selülit topak topak yağ anlamına gelmektedir.

Bu durum erkeklerde çok nadirken kadınların vücut ve hormanal yapısı selülite davet çıkartır.

SELÜLİT OLUŞUMU

Selülit nedir oluşumunun bir çok nedeni vardır ve dolaşım bozukluğu ile meydana gelir. Bunun sonucu damar duvarlarından sızan serum, doku aralıklarında toplanarak doku ödemini oluşturur. Ödem bir taraftan kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına ve yağ hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına yol açarken diğer yandan bağ dokusunun yapısının bozularak sertleşmesine neden olur. Elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrili, aşırı büyümüş yağ dokusu hücrelerinden meydana gelmiş nodüler oluşur. Bu nodüler deri yüzeyinde portakal kabuğu görüntüsünü meydana getirirler. Başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert bir hal alır, tedavisi zorlaşır. Tanısı ve erken müdahale oldukça önemlidir.

Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklarda görülen , dolaşım bozukluğunun sonucu olarak beliren bu sorun kadınları oldukça rahatsız etmektedir.

Bu bir kilo sorunu değildir. Oldukça zayıf olan kişilerde de sıkça rastlanan bir olaydır. kadınlarda yağ tabakası hormonlar tarafından düzenlenir. Bu yüzdende selülit ile savaşta DİYET veya EGZERSİS pekte etkili değildir. Hormonlar, yaşam koşulları, beslenme alışkanlıkları, genetik miras, geçirilen hastalıklar, depresyon, doğum yapıp yapmama gibi onlarca sebep selülitin oluşmasında etkendir.

Vücuttaki selülitin oluşumuna genetik faktörler, sağlıksız yaşam koşulları, dengesiz beslenme,fazla alkol alma, sigara tiryakiliği ve bedensel hareketsizliğin, uzun vadede selülitin vücutta yerleşik hal almasına neden olmaktadır. Hamilelik ve menopoz gibi dönemlerde, hormonal seviyelerde meydana gelen iniş çıkışlar da selülit oluşumunun diğer sorumlu faktörlerinden.

Kötü beslenme, son moda sağlıksız diyetler, metabolizmanın yavaş çalışması , yetersiz fiziksel aktivite, hormonsal değişiklikler ,yetersiz su tüketimi selülit oluşumunu tetikleyen en önemli nedenlerdir.

SELÜLİT TEDAVİSİ

Selülit nedir kremlerinin kanıtlanmış herhangi bir olumlu etkisi yoktur . Selülit tedavisi için mezoterapi, karboksiterapi ,lazer gibi uygulamalar kalıcı çözüm sağlar. Cerrahi müdahale selülit görüntüsünden kurtulmak için oldukça sağlıksız ve gereksiz bir yöntemdir. Selülitler cerrahi müdalelerde bulunmadanda medikal kozmatik uygulamalarla tedavi edilebilinir. Tekrar oluşumunu engellemek için kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve fiziksel aktivitesini arttırarak tedaviye destek olması gerekmektedir.

KADINLAR VE ERKEKLERDE SELÜLİT

Selülit nedir İlk olarak cildin temel yapısı, erkek cildi daha kalın olma eğilimindedir ve bağ dokuları güçlü çapraz bağları vardır. Kadınlar ise daha ince bir cilt yapısına sahiplerdir. Ve altta yatan septumlarda erkeklerdeki gibi çapraz bağlama yoktur.

Kadınlarda erkeklerden daha fazla yağ katmanları vardır.

Ayrıca kadınlarda yağ tabakası hormonlar tarafından düzenlenir. Bu yüzdende selülit ile savaşta DİYET veya EGZERSİS pekte etkili değildir.

Erkeklik hormonu testesteron yağ yakmak için hücrelere uyarı gönderir. Ama aynı şek kadınlar için geçerli değildir.

Kadınlık hormonu östrojen yağ hücrelerine yağ stoklamaları için uyarı göndermektedirler.

Epidermis Estetik ®

Epidermis Polikiliniği LTD ŞTİ Hakkında ; Sağlıklı yaş almak adına kadın erkek ayrımı olmadan sağlık, estetik güzellik, bakım konusunun öncülüğünü üstlenmek üzere 1994 tarihinde kurulmuştur ve bu sektörde kurulan ilk özel firmadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu