Lazer Epilasyon Nedir | Epidermis Polikliniği

Lazer Epilasyon

LAZER EPİLASYON NEDİR ?

Lazer epilasyon yöntemi, lazer enerjisi kullanılarak istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlar. Konforlu ve acısız bir epilasyon süreci sağlayan bu yöntem birkaç seans sonunda istenmeyen tüyler için hızlı ve etkili bir sonuç verir. Gelişen teknoloji ile birlikte lazer epilasyon dünya genelinde en çok tercih edilen epilasyon yöntemidir. Bunu sağlayan etmenlerin başında yöntemin güvenilir, sağlıklı ve pratik olması gelir. Üstelik lazer epilasyon diğer epilasyon yöntemlerinden ekonomik açıdan da daha uygundur. Bu sebeple de istenmeyen tüylerden kurtulmak için en ideal seçenektir.

LAZER EPİLASYON NASIL UYGULANIR ?

İstenmeyen tüylerin olduğu bölgeye cilde 2 ile 3 mm uzaklıktan yapılan milisaniyelik atışlar ile lazer enerjisi uygulanır. Lazer ışığı kıl köklerine ulaşır ve onları tahrip eder. 3 ile 7 uygulama sonrasında lazer enerjisi uygulanan bölge tüylerden kalıcı olarak arınır.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR ?

Göz çukuru, kulak içi ve burun içi haricinde tüm vücuda uygulanır.

Kimlere Uygulanır?

 12 yaş itibariyle herkese cilt ve kıl yapısı uygun olduğu takdirde uygulanabilir. 

Kimlere Uygulanmaz?

Uygulama yapılacak olan bölgede deri hastalığı olan kişilere, ağır kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, epilepsi ve yüksek tansiyon tanısı almış veya çeşitli ilaç tedavisi gören kişilere yapılmamalıdır. İlaç tedavisi gören kişiler öncelikle hekimlerine danışmalıdır.

TEK SEANSTA KAÇ BÖLGEYE UYGULANIR ?

Tek seansta tüm vücuda uygulanabilir. Tek bir atış ile birden fazla kıl kökünü tahrip edebildiği için uygulama süresi de kısadır.

LAZER EPİLASYON KALICIMIDIR ?

Lazer enerjisi ile ilk seanstan itibaren kıl miktarı azalır ve devam eden seanslarla birlikte kalıcı bir etki yakalanır.

LAZER EPİLASYON SONRASI CİLTTE KIZARIKLIK OLUR MU ?

Nadiren, lazer epilasyon uygulaması sonrasında kısa sürekli (5-30 dk.) bir kızarıklık oluşabilir. Bu sürenin ardından kızarıklık tümüyle kaybolur ve herhangi bir rahatsızlık hissi oluşmaz.

Lazer Epilasyon Tedavisi Sonrası İz Kalır mı?

Lazer epilasyon işlemi sonrasında kişide kalıcı izler, lekeler ve cilt hasarları oluşmamalıdır. Uygulama yapılacak kişinin cilt rengi, kıl yapısı ve yoğunluğu göz önüne alınmalı, doğru yöntem seçilmelidir. Bunun için de lazer epilasyon alanında uzman kişiler tarafından güvenilir kuruluşlarda özenle gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır.

Uygulama Esnasında Acı Hissedilir mi?

Lazer epilasyon işlemi ağrılı veya acı verici bir işlem değildir. Uygulama esnasında hafif bir yanma hissi duyulabilir ancak soğutucu cihaz sayesinde bu hissin daha da az duyulması sağlanır.

Kişinin ağrı eşiği seviyesi ve uygulama bölgesinin hassasiyetine göre bu his değişkenlik gösterebilmektedir. Gerekli durumlarda emla kremler ve lokal anestezi kullanabilir. Uygulama sonrasında uzman tarafından cildi rahatlatmak amaçlı krem ve nemlendiriciler tavsiye edilebilir.

Lazer Epilasyon Her Cilt Rengine Uygulanır mı?

Lazer enerjisinin kıl köklerine ulaşması için en ideal kişiler açık cilt rengine ve koyu tüylere sahip olanlardır. Ancak dünya genelinde en fazla kullanılan Alexandrite lazer epilasyon sistemleri ile her cilt rengine kolaylıkla uygulama yapılmakta, koyu cilt rengine sahip olan kişilerde de kalıcı sonuca ulaşılmaktadır.

Bir Seans Ne Kadar Sürer?

Lazer epilasyon seansının süresini uygulama yapılan bölgenin genişliği, kıl yoğunluğu ve tipi belirler. Ortalama seans süresi bıyık ve çene bölgesi için 1-3 dakika, yüz bölgesi için 4-5 dakika, sırt bölgesi için 25 dakika, tüm bacaklar 35-40 dakika kadardır. Tüm vücuda yapılan işlem ise 1.5-2 saat sürebilmektedir. 

Tek Seansta Tüm Kıllardan Kurtulmak Mümkün mü?

  Lazer ışını aktif fazdaki kıl köklerini etkilemektedir. Pasif kökler aktif döneme geldiklerinde uygulama tekrar gerekir bu yüzden de kıl kökünün kalıcı tahribatı için birden fazla seans gereklidir.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürer?

 Seansların sayısı kişinin kıllarının kalınlığı, sıklığı ve cilt tipine göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir. Genellikle 3 ile 7 seans kalıcı bir çözüm için yeterlidir.

Seanslar Aralıkları Ne Kadardır?

 Başlangıçta yüz bölgesi için 3 ile 6 haftada bir, vücut bölgesi için 6 ile 8 haftada bir tekrarlanmaktadır.  İlerleyen seanslarda bu süre uzamaktadır.

Seans Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon seansları devam ederken tüylere diğer epilasyon yöntemleri uygulanmamalıdır. (Ağda, cımbız, ip vb.)

Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Alexandrite, Nd Yağ ve Diode lazer sistemleri cilde zarar verneyen, etkili epilasyon yöntemlerindendir. Bu lazer yöntemlerinin farkları, uygulama sonrası elde edilen sonuç, hissedilen acı ve yan etki olarak ortaya çıkar. En acısız süreç ve hızlı sonuç Alexandrite lazer yöntemi ile sağlanır.

Yüz Bölgesinde Lazer Epilasyon

Devamlı açık halde bulunan ve güneşle teması söz konusu olan yüz bölgesine yapılacak lazer epilasyon işlemi için ekstra özen gerekmektedir. Uygulama kesinlikle güvenilir bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmeli ve uzmanlar ciltte yanık, lekelenme gibi yan etkilerin oluşmasını engellemek için önlemler almalıdır.

 Kadınlar, çene, kaş üstü, kaş ortası, dudak üstü, bıyık, boyun, favori, ense, kulaklar, burun çevresi ve tüm yüz için lazer epilasyonu tercih edebilirler.

 Erkekler; sakal üstü, yanaklar, kaş üstü, kaş ortası, tüm sakal, boyun, sakal daraltma, ense, kulaklar, boyun çevresi ve tüm yüz için lazer epilasyon  yöntemine başvurabilirler.

Yüz bölgesinde için seans süresi 5 ile 10 seans arasında değişmektedir.

Erkeklerde Lazer Epilasyon

Görünüşüne önem veren, belli bölgelerde istenmeyen tüylere sahip olan veya aşırı kıllanma sorunu yaşayan erkekler de lazer epilasyon yöntemi ile kalıcı sonuçlara ulaşılmaktadır. Erkekler, kıl yapıları ve kalınlıkları dolayısıyla lazer epilasyon yönteminden oldukça hızlı ve etkili bir geri dönüş alırlar.

Erkekler için lazer epilasyon seanslarında en uzun süren bölgeler, genişliğinden dolayı omuz ve sırt ve bacak bölgesidir. Omuz ve sırt ve bacak bölgesi 40 ile 50 dakika, göğüs bölgesi ve kol bölgesi 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Koltuk altları 5 ile 6 dakika civarı sürerken sakal üstü bölgesi 2-3 dakika sürmektedir.

Lazer Epilasyon öncesindeki iki hafta boyunca kıllar alınmamalı, çok uzamışsa yalnızca tıraş makinesi ile kısaltılmalıdır. Daha iyi bir etki alabilmek için ilk seans öncesinde güneşe dikkat edilmeli, yoğun güneşlenme ya da solaryumdan kaçınılmalıdır. Yine, daha etkili bir sonuç için kıllarda sarartma işlemi yapılmamalıdır.

Lazer Epilasyon Pahalı mıdır?

Diğer epilasyon yöntemlerinin ömür boyu sürdüğü ve düzenli tekrar istediği düşünülürse lazer epilasyon pahalı bir yöntem değildir. Üstelik, seans başı fiyatlandırmalar ile daha uygun bir ödeme şekli sağlanır.

Lazer Epilasyonun Bir Zararı Var mı?

Lazer epilasyon teknolojisi tümüyle güvenlidir. Yaygın olarak kullanılan lazer epilasyonun vücuda hiçbir zararı olmamaktadır. Lazer enerjisi yalnızca kıl köklerini tahrip eder, cilde ve ter bezlerine zarar vermez.

Lazer Epilasyondan Sonra

Uygulama sonrasında kişiler gündelik yaşamlarına rahatlıkla devam edebilmektedir. Uygulama sonrası oluşabilecek olan kızarıklık ve kabarmalar kısa süre içerisinde yok olacaktır.

Gebelerde Lazer Epilasyon

Hamilelerde lazer uygulaması ve olası yan etkilere dair herhangi bir tıbbi açıklama söz konusu değildir. Yine de hamilelikte vücudun ön tarafına lazer epilasyon yapılmaması ve hamilelik riski olan kadınların lazer epilasyon uzmanını bilgilendirmesi gerekmektedir.

Lazer Epilasyonda Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt Kanseri durumunda lazer epilasyon uygulanamaz.

Cilt hastalığı söz konusuysa cildin iyileşmesi beklenir.

Bronzlaşma sonrasında, kişi kendi ten rengine ulaşana dek uygulama yapılamaz.

Cilt soyma ürünleri kullanan kişilere, ürün bırakıldıktan 15 gün sonrasında uygulama yapılabilir.

Roacutan kullanan kişilere, kullanımdan 6 ay sonrasına dek, istenen etkide bir sonuç alınamayacağı için yapılmaz.

IPL NEDİR?

 IPL, Foto Işık ve Mavi Işık gerçek lazer epilasyon yöntemleri değildir. Lazer enerjisini kıl kökünde tahribat yaratarak kılı yok ederken bu sistemler ışık enerjisi ile kılları üstten yakarak tütsüleme işlemi yaparlar.

Lazer Epilasyon Hangi Mevsimde Yaptırılmalıdır?

Lazer Epilasyon her mevsimde uygulanabilir Özellikle yaz mevsiminde lazer epilasyon yaptırılmayacağına dair kanı yanlıştır. Burada önemli olan kişinin bronzlaşmış olup olmadığıdır. Kişi, bronzlaşmamış ve kendi ten renginde ise uygulama yapılabilir. Ancak bronzlaşmış ise Nd-Yağ lazer sistemi kullanılır.

Kontrol Seansı Nedir? Gerekli midir?

Kontrol Seansları kimi kurumlarca uygulanan ticari bir yaklaşımdır. Lazer uygulaması esnasında uygulama bölgesi tümüyle taranır. Böylece tekrar taramaya ve kontrol seanslarına gerek kalmaz.

Lazer Epilasyon Beyaz, Sarı ve Ayva Tüylerde İşe Yarar mı?

Lazer teknolojisinin koyu renkli kıllarda daha başarılı sonuç sağlar ancak gerçek lazer cihazları diğer tüyleri de görmektedir. Kalın kıllara oranla bu tüyler için lazer uygulamasının seansları daha uzun sürmektedir. Gerçek lazer teknolojisini kullanan kuruluşlar gerçek bir etki görmenizi sağlayacaktır.

İğneli Epilasyon Nedir?

Kıl köküne yakın kök hücrelerinin tahrip edilmesiyle kalıcı sonuçlar veren bir epilasyon yöntemidir. İğneli epilasyon yöntemi açık renkli, beyaz, kızıl, ayva tüylerde ve ince kıl köklerinde etkilidir. Bu özelliği nedeniyle, lazer epilasyona direnebilen az sayıda tüy olduğunda iğneli epilasyon yöntemine başvurulabilir.

 İğneli epilasyon, kıl köküne bir iğne ile girilmesi ve düşük ölçüde elektrik akımı verilmesi şeklinde uygulanır. Uygulama esnasında tek kullanımlık ve sterilize edilmiş iğnelerin kullanılması sağlık açısından önemlidir.

 Uygulamadan sonraki gün boyunca parfüm ve deodorant gibi ürünler kullanılmamalıdır. Devam eden üç gün boyunca deri direkt güneş ışığına ve sıcak suya maruz bırakılmamalı, keseleme gibi tahriş edici işlemlere ara verilmelidir. Uygulama sonrasında uzman tarafından enfeksiyon riskine karşı antibiyotik pomad önerilebilir.

 İğneli epilasyon kulak ve alın bölgesi haricinde uygulanabilir.

Gebelik, şeker hastalığı, kanser, sedef hastalığı, AIDS, yaygın varis ve kalp pili olan hastalarda uygulanamaz.

İğneli epilasyon sonrası nadiren de olsa kızarıklık ve kabarma görülebilir ancak bu etki kişinin gündelik yaşamını engellemez.

Hormon Bozukluğu Olanlara Lazer Epilasyon Uygulanır mı?

Bazı hormonsal bozukluklar kıllanmaya yol açabilir. Bu durumlarda öncelikle hormonsal bozukluğun tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi esnasında lazer epilasyon yöntemi uygulanır ancak bu durumda seans sayısında artış gerekebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Vücutta tüm bölgelere uygulana bilen lazer epilasyon sadece göz çukuruna, kulak içlerine ve burun içlerine uygulanmaz.

Genellikle kadınlar yüz, genital, bacak, kol, koltuk altı bölgesi lazer epilasyonlarını tercih etmektedirler. Erkekler ise; sakal ütü, koltuk altı, sırt, omuz, ense ve göğüs bölgesi lazer epilasyonunu tercih etmektedirler.

Lazer epilasyon uygulama yapılan bölgeler;

Kadınlarda;

 • Dudak Üstü
 • Çene
 • Favori
 • Boyun
 • Ense
 • Kaşlar
 • Tüm Yüz
 • Koltuk altı
 • Yarım Kol
 • Tüm Kol
 • Bikini Bölgesi
 • Genital 
 • Alt Bacaklar
 • Tüm Bacaklar
 • Ü. Bacak+Bikini
 • Ayak Üstleri
 • Göğüs Uçları
 • Göğüs Arası
 • Göbek
 • Tüm Karın
 • Bel
 • Kalçalar
 • Tüm Vücut

Erkeklerde;

 • Kaş Ortası
 • Kaş Üstü
 • Sakal Üstü
 • Tüm Sakal
 • Boyun
 • Ense
 • Kulaklar K.
 • Omuz
 • Sırt
 • Yarım Göğüs
 • Tam Göğüs
 • Yarım Kol
 • Tam Kol
 • Koltuk Altı
 • Genital Bölge
 • El Üstleri
 • Ayak Üstü
 • Kuyruk Sokumu
 • Burun D.
 • Kalçalar
 • Karın
 • Tüm Vücut

Lazer epilasyon günümüzde 12 yaşını geçmiş ergenliğe girmiş, cilt ve kıl yapısı uygun olan her bireye uygulanabilir.

Lazer uygulaması sadece Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve ruhsatlı poliklinik, hastane, tıp merkezi gibi sağlık kuruluşlarında uzman ve yetkili kişiler tarafından yapılmaktadır.

Lazer epilasyon sağlık açısından bir sorun teşkil etmese de bazı durumlarda uygulanmamalıdır.

Ağır kalp hastalarında, şeker hastalığı olan kişilerde, epilepsi hastalarına, uygulama yapılacak bölgede deri hastalığı olan kişilere, yüksek tansiyon hastalarına veya çeşitli düzenli ilaç kullanan kişilere yapılmamalıdır. İlaç tedavisi alan kişiler işlemin sorun teşkil edip etmediğini kendi hekimlerine sormaları bilgi vermeleri gerekir.

Evet uygulanır, sadece göz çukuru (göz kapağı, altı) ve kulak içine uygulama yapılmaz. Bu bölgeler dışında rahatsızlık veren, keyif kaçıran vücutta istenmeyen tüm tüylere müdahale edile bilir.

Tek seansta tüm vücuda uygulanır.Kıl kökleri elektroliz ile tek tek yakılan uygulamadan farkı, her nokta atışı ile tek seferde birden fazla kıl kökü tahrip edilmektedir. Lazer epilasyon yöntemi ile Uygulama daha kısa sürmektedir.

Süreler kullanılan cihazın teknik özelliklerine ve uygulama yapan uzmanın tecrübesine göre de değişmektedir.

Günümüzün gelişmiş yüksek teknolojik lazerleriyle, etkin dozlarda yapılan tedavilerde, bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin, yeniden başlaması olası görünmemektedir. Yapılan lazer uygulamasında kıldaki melanin tarafından emilen lazer ışığı uygulamadan sonra kıl köklerinde kalıcı tahribat gerçekleştirir.

Uzun süreli klinik çalışmalardan sonra seansların başlamasından itibaren kıl miktarını azalttığı ve devam eden tedavi sürecinin arzu edilen kalıcı etkiyi üst seviyelere taşıdığı,

Amerika FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır.

Evet, bazı durumlarda lazer epilasyon uygulaması sonrasında ciltte kızarıklık oluşabilir. Ancak bu kızarıklık uygulama sonrası 5-10 dakika ile yarım saat arasında tamamen ortadan kaybolmaktadır. Kişiler kesinlikle uygulaması sonrasında günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilmektedirler.

Uygulama kesinlikle kalıcı izler ve hasarlar bırakmamalıdır. Lazerin ışığının odaklandığı ve emiliminin gerçekleştiği noktanın kıl kökü olduğu düşünülürse cilde verilecek hasarlar kesinlikle yanlış uygulamadan kaynaklanır. Uygulama yapacak kişinin lazer dozunu hastanın cilt rengine, kıl yapısına ve kıl yoğunluğuna göre doğru şekilde ayarlamalıdır. Epidermis olarak kullandığımız alexandrite teknolojisi, kişilerin cildine değdirilmeden 2-3 mm uzaklıktan atış atılarak lazer uygulamasını başarıyla gerçekleştiren bir sisteme sahiptir. Bu sayede kaygılar çok daha azdır. Ayrıca soğutma sistemi ile birlikte cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden leke ve yanık riski de ortadan kalkmaktadır

Lazer epilasyon uygulaması uzman bireyler ve sağlık kuruluşları tarafından uygulanması çok önemlidir. Oluşabilecek hasarları minimize etmek için dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Lazer uygulaması yapılırken hafif bir yanma hissi soğutucu cihaz sayesinde hafif hissedilmesi sağlanır. Alexandrite lazer epilasyon sistemleri ile yapılan lazer epilasyon çok daha acısızdır. Bu hissedilen acıyı kişiler kolaylıkla tolere edebilmektedir. Saniyelik olan bu hisler çoğunlukla hiç hissedilmeye de bilinir.

Kişilerde ağrı eşiği seviyesine ve bölgeden bölgeye değişkenlik gösterebilir. Çok rahatsız edilen bölgelerde lokal anestezi olan emla kremler kullanılabilinir bu yüz kişide bir kişi gibi bir orandadır. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte soğutma sistemleri ile tedavi kolaylıkla atlatılabilinmektedir. Uygulama sonrasında gerek görülürse cildinize uygun krem ve nemlendirici uzman tarafından tavsiye edilir.

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengine ve koyu tüylere sahip kişilerdir buda Türk insanı özeliklerine birebir uymaktadır.

Dünyanın en fazla tercih edilen ve en son teknoloji ürünü Alexandrite tipi lazer epilasyon cihazları ile koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine uygulama rahatlıkla yapılmaktadır ve kişiler bu konuda istedikleri sonuçlara ulaşmaktadırlar.

Lazer ışını anajen (aktif) fazdaki kıl köklerini etkilemektedir. Kıl kökleri aynı anda aktif ve pasif değillerdir. Telojen (pasif) kökler, aktif döneme geldiklerinde uygulama tekrar gerekecektir bu yüzden birden fazla seans gerekmektedir. Etkili bir sonuç kişiye göre değişen ortalama seans sonrasında elde edilir.( uygulama öncesinde ayrıntılar kişilere aktarılır). Kılların kalınlığı, sıklığı ve cilt tipleri her kişide farklıdır, bu nedenle kesin bir seans sayısı vermek mümkün ve doğru değildir, Kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren neticeler çoğu kimselerde 3,7 seans yeterli olabilmektedir.

Lazer epilasyon seans aralıkları uygulanan bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Yüz bölgesinde yapılan uygulama ile diğer bölgelerdeki uygulamalar arasında farklılıklar gösterir.

Seans aralıkları yüz bölgesi için 3 – 6 haftada bir, vücut bölgesi için 6 – 8 haftada bir tekrarlanmaktadır.

İlerleyen seanslarda bu süreç uzamakta, daha uzun aralıklarla lazer epilasyon seansları uygulanmaktadır.

Lazer epilasyonun tek seansta atlatılamamasının bir sebebi bulunmaktadır. Vücut kılları anajen, kalojen, telojen üç gelişim evresi bulunur. Her kıl bu üç kıl evresinden geçer. İlk evre anajen evresidir. Anajen evresinde bulunan en küçük kıl dahil lazer epilasyon sayesinde yok edilir.  Diğer evredeki kıllar ise birkaç seans içerisinde anajen evresine gelerek yok edilir.

Bun nedenle birden fazla seans sayısına gerek vardır çünkü vücutta bulunan kılların hepsi anajen ( aktif) değildir.

Uygulama yapılan bölgenin genişliği kıl yoğunluğu ve tipine göre süreler birbirinden farklılıklar gösterir. Bıyık ve çene bölgesi 1,3 dakika, yüz bölgesi 4,5 dakika, sırt bölgesi 25 dakika, tüm bacaklar 35-40 dakika sürebilir. Tüm vücuda yapılan lazer epilasyon uygulaması 1.5 - 2 saat sürebilmektedir

Lazer Epilasyon bir tedavidir. Bu tedavinin aksamaması için lazer epilasyon seansları devam ederken geleneksel yöntemlere başvurulmamalıdır. (ağda, sir ağda, cımbız vb.) bu dış etkenler tedavi ile birleştirildiği takdir de seansların arttığı gözlemlenir.

Alexandrite, Nd yağ ve Diode lazer sistemleri cilde zarar vermeden doğrudan kıl köklerini gerçek lazer ışığıyla yok etme amacıyla kullanılan lazer epilasyon yöntemleri olarak bilinirler.Bu lazerler kullandıkları tek dalga boylarındaki ışın bakımından farklılıklar  gösterirler.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lazer epilasyon çeşitleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Özensiz yapılacak yüz lazer epilasyonu uygulaması, kişiyi çözüme kavuşturmaktan ziyade daha büyük sorunlara sürükleyebilir. Daha da kötüsü tüylenme artış gösterebilir ve yıllarca hiçbir seanstan sonuç alınamayabilir.

Devamı

Lazer epilasyon, bugün sadece bayanlarla değil, erkeklerinde çok büyük ilgi gösterdikleri, istenmeyen tüylerden kurtulmanın  en etkili yöntemidir.

Devamı

Epidermis olarak karşı olduğumuz en önemli konulardan biridir. Hiçbir insanın DNA’ sının aynı olmadığı gibi insanların kıl yapıları da aynı değildir. Ticari bir yaklaşım olan Bitirme garantili hizmetlerle sağlığınızı ve paranızı sokağa atmayın. Lazer epilasyon uygulamalarından sonra 0 garanti bitecek sözü doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü herkes de geçerli olmasa da bazı kişilerde %3-5’i geçmese de az miktarda tüy, lazerden etkilenmeyecek kadar incelip kalabilir. Bitirme garantisi adı altında gerçek lazer epilasyon yöntemleri olmayan IPL, foto ışık vb. hizmetleri çok daha uygun oldu için tercih kişiler mağdur olmaktadır. Ayrıca bitirme garantisi ya da sınırsız lazer uygulamalarında her ay fazla sayıda seans yapılabilir. Bu seanslar tamamen gereksiz ve cilde de zararlı olabilecek fazlalıktadır.

Sadece kadınlara uygulanır – Bir halk efsanesi olan bu söylem yanlıştır. Gerçekte erkeklere de uygulanır.

Çok pahalı olduğu söylenir – Seans başı fiyatlandırmalar mevcuttur. Seans başına ödemeler kişileri zor durumda bırakmamaktadır. Geleneksel yöntemlerin (sir, ağda, ip vb.) ömür boyu ayda 1 veya 2 kez kullanıldığını düşünürsek toplamda çok pahalı bir yöntem değildir.

Tüyler belli aralıklar sonunda tekrar çıkar – Lazer epilasyon eğer düzenli tedavi ve gerçek lazer epilasyon sistemleri ile uygulanırsa kökü tamamen tahrip olan kökler bir daha çıkmayacaktır.

Sadece yüz tüylerinde uygulanır – Sadece yüz tüylerinde değil, vücuttaki istenmeyen tüm tüylerden kurtulmak için kullanılabilir.

( Burun içi, kulak içi, göz çukuru dışındaki tüm bölgeler)

Lazer tek yönde giden ışık enerjisidir. Işınının enerjisi deri üzerinde odaklanır ve kıl kökü tahrip edilir. Kıl kökü bu yöntemle yakılarak yok edilir. Lazer tıp alanında 40 yıla aşkın başarı ile kullanılmaktadır. Lazerin iyonize olmayan enerji olması, hücre mutasyonunu etkilemediği anlamına gelir. Geçek lazer epilasyon teknolojileri sadece kıl folikülünü hedefler ve uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Milyonlarca kez denenen lazer epilasyonun vücuda hiçbir zararı bulunmamaktadır. Yapılan işlemler sırasında deriye uygulanan lazer epilasyon, ter bezlerine ve cilde zarar vermeden kıl köklerine lazer ışığı göndererek tahrip eder.

Ayrıca lazer epilasyon uygulamaya başlanmadan önce yapılan testler sonucunda bu uygulama başlar. Yapılan testler sonunda lazer epilasyon sırasında verilecek enerji dozajı kişinin değer ve tenlerine oranla belirlenmektedir. Uygulama sonrasında uygulanan bölgelerde hafif kızarıklık ve yanma hissedilmekle birlikte çok kısa süreli olduğu gözlenmiştir.

Lazer Epilasyonun kalıcı bilinen yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulama sonrasında enerjiyi tutan kıl köklerinin tahrip olduğunun belirtisi olan kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Uygulama bölgelerinde görülebilecek bu durum, 20dk - 1 saat gibi kısa bir zaman içinde kaybolacaktır ve kişileri günlük yaşantılarından alı koymamaktadır.

Gebelik,

Tıp alanında bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama olmamakla birlikte, gebelik sonrasına bırakılan epilasyonlar somut bir düşünce oluşmasına neden olmuştur.

Lazer epilasyonun yan etkileri son yıllarda hamilelerde kısmi uygulama olarak herhangi bir sorun olmayacağı yönünde tartışmaya açıktır. Hamilelikte ön vücut bölgelerinde lazer epilasyon yönteminin yapılmaması ve hamilelik riski olanların lazer epilasyon yaptırmadan önce lazer uzmanını uyarması gerekmektedir

 • Cilt kanseri olanlarda asla lazer epilasyon yapılmaz.
 • Ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar bölgeye atış yapılmaması gerekir.
 • Kişi solaryum ya da güneşlenerek bronzlaşmış ise, bronz ten kişisinin kendi rengine gelene kadar uygulama yapılmaz.
 • Cilt soyma ürünleri kullananlar bıraktıktan 15 gün sonra uygulama yaptırabilirler.
 • Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay istenilen sonuç tam anlamıyla alınamayacağından yapılmaz. Ancak kıllarında çok rahatsız olan kişiler temizlik açısından uygulama yaptırabilirler.

Işık bazlı sistemlere sahip IPL ve Foto Işık, Mavi ışık epilasyon yöntemleri gerçek lazer epilasyon yöntemleri değildirler. Bu sistemler minimum seviyede ışık enerjisi yayarak kıl köklerine etki etmez sadece kıllarınızı üstten yakıp tütsüleme yöntemidir. Gerçek lazer epilasyon sistemleri %80 %95 oranlara ulaşırken IPL, Foto Işık ve Mavi ışık sistemleri ise bunun çok çok altında kalırlar kişiler sonuca ulaşamazlar.

Kalıcılık oranı Alexandrite lazer , diot lazer ve nd- yağ lazer sistemlerine göre düşük etki gösteren bu IPL, Foto Işık ve Mavi ışık sistemleri gerçek lazer epilasyon sistemleri değildirler.

Güzellik Salonlarda, güzellik merkezleri ve kuaförlerde kullanılmaktadır. Bu yerlerin Lazer kullanım yetkileri yoktur.

Evet yapılabilir. Yaz aylarında lazer epilasyon yaptırılmaz doğru bir yaklaşım değildir eğer kişi bronzlaşmamış ve kendi ten renginde ise uygulama rahatlıkla yapılabilir.

Ama kişi bronzlaşmış ise bronzlanmış koyu renkli cilde de lazer uygulaması Nd- Yağ lazer sistemiyle uygulanabilmektedir.

 • Melanin pigmentine hassasiyeti daha az olan.

ND- YAĞ lazer epilasyonu nedir ?

Light Amlification by Stimulated Emmition of Radiation” (laser) Türkçe adı ile lazer ışını düz dalga boyunda tek demet halinde olmasıdır.

Lazer ışını doku üzerinde özelliklerine bağlı olarak üç farklı olay gerçekleşmektedir

 • İnsanların yarı geçirgen dokularında değişik kombinasyonlar içerisinde görülür.
 • Yansımalarda yansıyan ışık çarptığı yere enerji bırakmaz.
 • Geçirgenlik olarak ışık dokuda enerji bırakmaz.
 • Absorbsiyon ( absorbe ) olan ışık enerjisini çarptığı yerde ısınmaya neden olur.

Hayır gerekli değildir. Kurallara uygun şekilde yapılan lazer epilasyon uygulaması için gerek olmayan kontrol atışları tamamen ticari bir yaklaşımdır. Gereken atış sayılarını ikiye bölerek uygulama gerçekleştirilir. Lazer epilasyon uygulanırken tüm bölge eksiksiz bir şekilde taranır. Bu nedenle tekrar tarama gerekmez, kontrol seansları kılın normal döngüsünü bozacağından, tedavide aksaklıklara neden olur. Lazer epilasyona 8 seans gidip + 8 seans kontrol bazı kişiler tarafından kar olarak görülür. Ama genellikle bu kadar seans lazer epilasyon için gerekmez.

Kullanılan lazer teknolojilerin yetersizliği, kontrol seansı adı altında yapılan işlemlerle örtülmektedir.

Lazer ışığı tüye rengini veren melanin ismindeki pigmenti görür ve bu pigment tarafından emilim gerçekleşir. Koyu kıllarda başarı oranı çok daha yüksektir ancak gerçek lazerler ayva, beyaz, sarı tüyleri de görmektedir. Bununla ilgili yüzlerce kişi olumlu hizmet almaktadır. Ancak seans süreleri bilinenden biraz daha fazla sürmektedir. Gerçek sonuçlara sadece gerçek lazer epilasyon yöntemleri kullanıldığı halde ulaşılır. Ülkemizde lazer epilasyon yöntemlerine sahip sağlık kuruluşlarının yanı sıra on binlerce lazer epilasyon adı altında farklı ışık sistemleriyle uygulama yapan salonlar veya güzellik merkezleri olduğu düşünülürse, uygulama yaptıracağınız kuruluşu iyi araştırmanızı öneririz.

İğneli epilasyon;  çok uzun yıllardan beri kullanılan (yaklaşık 120 yıldır), vücuttaki bütün kıllarda uygulanabilen, kıl köküne yakın yerleşimli kök hücrelerin tahrip edilmesi tekniğine dayanan, kalıcı ve etkili bir epilasyon uygulamasıdır.

Devamı

Lazer epilasyon hormon sorunu olan kişilerde de etkilidir. Hormonsal bozukluk durumunda uygulanan lazer epilasyon etki eder ancak bilinenin aksine seans sayısı artışı gösterebilir.

Bazı hormonsal bozukluklarda kıllanma yaşanabilir. Erkek tipi kıllanmalar olabilir. Yüz, göğüs, göbek gibi. Yani bir bayanda olmaması gereken yerlerde kıllanma olabilir. Bu gibi durumlarda hormonsal bozukluğun giderilmesi gereklidir. Bu durumlarda tanı konulduktan sonra ilaç tedavisi ile birlikte seanslara başlanır.

Kişiye özel detaylar görüşme esnasında paylaşılmalıdır.

İnsan vücudunda bulunan kıllanmanın genetik olabileceği bilinen tıbbi bir gerçektir. Vücudun hangi bölgelerinde hangi özelliklerde renklenme, kıllanma ve kılların yoğunluğu genetik kodlanma sonucunda oluşur. Genetik özellikler ırk, cinsiyet ve yaş gibi temel faktörlere bağlıdır. Aileden gelen genler yüksek rol oynamaktadır. Bazı kullanılan ilaçlarda vücuttaki hormonel dengeyi değiştirebilmektedir bunun sonucunda da beklenmeyen kıl sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilinir.

Cemal Gürsel Caddesi No.97 Kat.1 Daire.4 Demirgiller Apt. Bostanlı-Karşıyaka / İZMİR